Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska

 1. Vážení hasiči, vážené hasičky,
  Pivovar Litovel se před časem stal hlavním partnerem hasičského sportu. V rámci této podpory připravil atraktivní nabídku svého piva a nealkoholických produktů pro Sbory dobrovolných hasičů. Jsme teprve na začátku a tak nejsme schopni zajistit distribuci ve všech regionech České republiky. V této chvíli je naše nabídka platná především pro sbory na Moravě.
  O dostupnosti piva a nealko produktů v nových regionech budou Sbory průběžně informovány prostřednictvím SH ČMS.
  Pivovar Litovel jako hlavní partner dále jen v letošním roce podpoří více než 250 sportovních akcí hasičského sportu formou zajištění pitného režimu pro závodníky a rozhodčí.
  Na zdraví
  Team pivovaru Litovel
   
   
 2. Český den boje rakovině (22. ročník) se uskutečnil 16. května 2018 a letošní výtěžek veřejné sbírky překonal ten loňský rekordní. K 13. červnu 2018 se na sbírkovém účtu shromáždilo 19 041 300,64 Kč. (V částce nejsou uvedeny příspěvky z dárcovských SMS.)

  S Ligou proti rakovině spolupracovalo na 1 100 subjektů. Vedle 225 středních a 286 základních škol,  místních knihoven se zapojilo 58 sdružení onkologických pacientů a mnohé spolky − skauti (69), pionýři (63), Český svaz žen (23), Český červený kříž (22) a  také Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Do ulic tak vyrazilo 130 hasičských prodejních skupinek!!!

  Do prodeje žlutých kvítků se v 1 200 měst a vesnic zapojilo celkem více než 14 500 dobrovolníků ve žlutých tričkách, kteří nabízeli 980 000 kytiček s vínově červenou stužkou a stejný počet letáčků s informacemi o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

   

   

 3. Až do 15. července se mohou jednotky a sbory dobrovolných hasičů přihlásit se svým zásahem nebo činností do Ankety dobrovolní hasiči roku 2018. 

  Je to příležitost,  díky které můžete i vy ocenit ty jednotky a sbory, které ve vašem kraji v uplynulých 12 měsících projevily profesionalitu a spolehlivost nebo zorganizovaly jakoukoliv mimořádnou akci, a to vašim doporučením, aby se přihlásily do letošního ročníku ankety a reprezentovaly váš kraj. Předáte-li jim dle vašeho uvážení tuto informaci s doporučením, aby se přihlásily, získají příležitost na finanční i věcné ceny v celkové hodnotě až 100 tis. Kč. Celkem bude mezi finalisty rozděleno cca 2 miliony korun.

  V každé oblasti odborná porota vybírá pět postupujících jednotek a pět sborů.

  Veškeré informace naleznete www.adhr.cz. Zde jsou dostupná pravidla i přihlašovací formuláře.

   

   

 4. Naše příroda i města během jara opět o něco prokoukla díky dobrovolnické akci Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018. Zúčastnilo se jí přes 113 000 dobrovolníků na 2655 místech, což je výrazně více, než vloni za celý rok. Podzimní termín úklidů letos proběhne v sobotu 15. září pod hlavičkou celosvětového World Cleanup Day, který se bude konat v jednom dni ve více než 130 zemích na všech kontinentech.

  I když několik jednotlivých úklidů proběhne ještě během měsíce června, rozhodli se organizátoři akce z brněnského spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody vyhlásit výsledky její jarní etapy. Učinili tak symbolicky k datu 5. června, u příležitosti Světového dne životního prostředí, jehož letošním tématem je boj proti plastovému znečištění.

  Na stejné vlně se nesou i letošní aktivity Ministerstva životního prostředí. Ministr Richard Brabec k tomu dodává: „Z kraje letošního roku jsem řekl, že už je na čase, aby se normální lidé zastavili a řekli si: ‚Vždyť my blbneme na kvadrát.' To přece není o kvalitě života, když si kupujeme třeba jablka samostatně zabalená do plastu a třeba ještě na plastovém tácku! To je šílenost. Chtěl jsem, aby Ministerstvo životního prostředí převzalo iniciativu a zaměřilo se především na omezení spotřeby jednorázového plastového nádobí kampaní #dostbyloplastu. V nejbližších týdnech představíme první dohody s konkrétními restauracemi, občerstveními v nákupních centrech, kavárnami, fast foody nebo třeba s železničními a autobusovými dopravci. Mohou se v nich zavázat ke konkrétním krokům, aby jejich zákazníci měli možnost volby vzdát se plastového nádobí a místo něj zvolit jinou, ekologičtější variantu, za kterou ale nebudou platit nic navíc. Spustili jsme také stránku kampaněwww.dostbyloplastu.cz a připravujeme několik osvětových aktivit i směrem k úřadům.“

  Jaká jsou konkrétní čísla z letošních jarních úklidů?

  • 2655 úklidových akcí
  • Odpadu sesbíráno: 1884 t
  • Z toho vytříděno: 391 t
  • Dobrovolníků: 113 307
  • Dětí: 73 564

   

  „Je vidět, že péče o naše životní prostředí, čistotu a pořádek je téma, které oslovuje stále více lidí, kteří jsou navíc ochotni přiložit ruku k dílu. A to nejen u nás, ale prakticky na celém světě“, sdělil nám jeden z organizátorů akce Miroslav Kubásek. 15. září totiž proběhne dlouho připravovaný World Cleanup Day, organizovaný k desátému výročí jejího založení iniciativou LetsDoIt. Jedná se o pečlivě připravovanou úklidovou akci, která má ambice stát se největší dobrovolnickou akcí v historii vůbec.

  „Během měsíce června ještě proběhne vyhodnocení příspěvků fotosoutěže a hlasování veřejnosti o nejlepší fotografie z úklidů, v průběhu prázdnin však již budeme intenzivně připravovat podzimní vlnu úklidů, abychom se za Českou republiku důstojně zapojili do chystané globální akce“, přidává za organizátory Kateřina Landová.

  Celosvětový úklid není jedinou letošní novinkou. Nově od letoška pro komunikaci s organizátory úklidů využíváme nejmodernější komunikační systém pro města a obce Mobilní Rozhlas. Informace organizátoři i dobrovolníci dostávají hlasovými zprávami, SMSkou, emailem či anketou. Společně s Mobilním rozhlasem pomáháme rozvíjet i mobilní aplikaci a iniciativu Zlepšeme Česko. Stažením aplikace můžou občané zlepšovat život každým dnem. Zlepšeme Česko kromě hlášení černých skládek přes ZmapujTo nově pomáhá také zachraňovat ztracené předměty, zvířata a velmi brzy dokonce i životy pohřešovaných osob. Stáhněte si aplikaci a pomáhejte i Vy“, dodává Kubásek.

  Hlavní podzimní termín akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je tedy pro letošek jasně dán na 15.září, přesto lze uklízet i v alternativních termínech, podobně jako na jaře. Organizátoři úklidů i dobrovolníci se mohou registrovat již nyní na stránkách www.UklidmeCesko.cz, kde také naleznou veškeré potřebné informace.

  Generálním partnerem akce je Nadační fond VEOLIA, hlavním partnerem Komerční banka, a.s., partnery jsou Ministerstvo životního prostředí, ŠKODA AUTO, a.s., Skupina Saint Gobain a Kaiser servis, spol. s r.o.


  Kontakt
  Radek Janoušek – 777 176 675

  radek@uklidmecesko.cz

  Kateřina Landová – 773 198 015
  katka@uklidmecesko.cz

 5. V sobotu 2. června 2018 večer celkem 140 proudů vody z náplavek, 35 proudů z Palackého mostu, 50 proudů vody z Jiráskova mostu a 14 vodních proudů z prostředka Vltavy v jednom okamžiku vytvořilo nevídaný světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody. Vodní produkci zahájila hymna, po níž následovala část symfonické básně Vltava Bedřicha Smetany s ohňostrojem. Závěr pak patřil Slovanským tancům Antonína Dvořáka a děkovnému potlesku tisíců diváků sledujících celou akci z mostů a obou vltavských nábřeží. Fontánu zajistilo přes tisíc hasičů.

  Nicole Zaoralová

  FOTOGALERIE

  ZÁZNAM FONTÁNY


2012 Soptík - Košťálov-9
2012 Soptík - Košťálov-4
2012 Soptík - Jablonec nad Jizerou-16
2012 Nedaříž (Jaro)-3
2012 Soptík - Košťálov-43
2012 Soptík - Bítouchov-9