Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska

1. mezinárodní rozhovory pracovní skupiny pro dějiny hasičství se uskutečnily ve svém jubilejním ročníku opět v Přibyslavi.

Jednání komise bylo zahájeno dopoledne v 10 hodin. Jednání řídil předseda komise Peter Schmid z Rakouska. Vzhledem k tomu, že místopředseda historické komise Frederik Madsen z Dánska již není nadále v komisi činný, byl jednomyslně byl zvolen Rolf Schamberger, ředitel hasičského muzea v německé Fuldě

Večer následovalo slavnostní zahájení za účasti viceprezidenta CTIF Huberta Vettera, náměstků starosty SH ČMS Jana Slámečky a Lubomíra Janeby a dalších funkcionářů. Součástí slavnostního večera bylo i předání osvědčení o prodloužení certifikace hasičského muzea v Přibyslavi o 10 let. Došlo i na ocenění řady přítomných, za českou stranu byli různými hasičskými svazy oceněni Karel Richter, Lubomír Janeba, Jiří Pátek, Vasil Silvestr Pekar a Stanislav Bárta. Na rozhovory zavítalo přes 80 účastníků z 10 evropských zemí (Rakousko, Německo, Francie, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Maďarsko a Česká republika).

Tématem 25. mezinárodních rozhovorů k historii požární ochrany byly hasičské sportovní soutěže a jednotliví referující představili základní teze svých příspěvků. Hlavními referujícími byli Herbert Schanda a Villi Bohlmann, kteří představili hasičské soutěže na mezinárodní úrovni.

Za Českou republiku se účastnili: Lubomír  Janeba, Jiří Pátek, Stanislav Bárta, Vasil Silvestr Pekar, Jan Karel a Milan Křivánek. Do sborníku zpracovali příspěvek Lubomír Janeba a Jiří Pátek.  Zvláštní referát přednesl Frank Wörner, který se věnoval výkonnostnímu odznaku zavedenému pro mladé hasiče v Hitler Jugend.

V pátek účastníci rozhovorů navštívili chrám svaté Barbory v Kutné Hoře, následovala prohlídka městem a návštěva Vlašského dvora.

Příští 26. mezinárodní rozhovory se uskuteční 2. - 5. října 2018 v německém Celle a tématem bude „Personální výboj hasičských sborů“, případně biografie osobností, které zásadním způsobem ovlivnily  vývoj v hasičství. 27. mezinárodní rozhovory se pak uskuteční v roce 2019 v Tulln an der Donau v Rakousku s tématem „Hasiči na vodě a ve vodě“ a v roce 2020 by se měly rozhovory opět vrátit do Přibyslavi.

1. Dvacetiminutový pořad České televize o Mistrovství České republiky v klasických disciplínách CTIF 2017 můžete sledovat ZDE

2. Záznamz Mistrovství České republiky v klasických disciplínách CTIF 2017, které se uskutečnilo v sobotu 23. září ve Dvoře Králové nad Labem můžete sledovat na ČT sport

v sobotu 7. 10. v 10,40

v pondělí 9. 10. v 10,40

ve čtvrtek 19. 10 v 19,00

3. Fotografie z Mistrovství světa v požárním sportu v Izmiru 2017 najdete ZDE

4. Poslední den mistrovství světa patřil požárním útokům. Český ženský tým byl před poslední disciplínou na průběžném druhém místě a ztrácel na vedoucí Rusko 5 bodů. Holky startovaly jako čtvrté a hned prvním pokusem se vyšplhaly na první místo v disciplíně a jejich čas už do konce disciplíny nikdo nepřekonal. S přičtením 4. místa z výstupu na cvičnou věž, 2. místa ze stovek, 2. místa ze štafety 4 x 100 metrů získal tým celkový součet 9 bodů a to znamenalo mistrovství titul! Na druhém místě skončily Rusky a na třetím pak Kazašky.

V průběžném pořadí v kategorii mužů byli  naši muži na třetím místě za Rusy a Bělorusy. Ani jeden ze dvou pokusů však nebyl stoprocentní a českému reprezentačnímu týmu se nepodařilo třetí místo udržet. Celkově tak brali 4. místo z výstupu na cvičnou věž, 2. místo z běhu na 100 metrů s překážkami, 3. místo ze štafet a 6. místo z požárních útoků. Mistry světa jsou Bělorusové, druzí pak Rusové a třetí Ukrajinci.