Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska

 1. Vážení a milí příznivci hasičského sportu,

  Slavnostní ukončení letošní sezony proběhne v sobotu 25. ledna 2020 v multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách.
  Žádáme všechny, kterých se tato společenská událost týká, aby tento termín ctili a ve svých sborech případně zvážili přesun volební Valné hromady SDH, hasičského plesu či jiné události na jiný termín.
  Další informace o galaodpoledni budou včas zveřejněny.

  Děkujeme Vám za pochopení.

  Mgr. Irena Špačková

  tisková mluvčí SH ČMS

 2. Je to poprvé, co hasiči z Podřipska pořádají setkání svých sborů, které se uskuteční 28. října 2019 u příležitosti 101. výročí vyhlášení samostatnosti na úpatí nejposvátnější české hory pod záštitou starosty města Roudnice nad Labem Františka Padělka a za velké vstřícnosti starosty Krabčic Jiřího Šimáčka.

  Organizace této ojedinělé akce se ujal šéfredaktor Hasičského čtení Josef Pepa Nitra, který k tomu získal druhý nejstarší český sbor dobrovolných hasičů z Roudnice nad Labem, sbory okrsku Horní Beřkovice, z Cítova a Tuhaně a pomoc Okresního sdružení hasičů Litoměřice a Krajského sdružení hasičů Ústeckého kraje, podporu profesionálních hasičů HZS ČR územních odborů, Litoměřice, Ústín nad Labem a Mělník a také několika sborů HZS podniků z okolí, jako například Spolany Neratovice, Synthosu Kralupy nad Vltavou, ČEZ Mělník, ČEPRO a Hasičské vzájemné pojišťovny.

  Akce se aktivně účastní první český sbor z Velvar, který zajišťuje čestnou stráž a nejstarší činný pražský sbor Praha-Braník. Sejde se tu celkem pět sborů, které daly základ českému hasičství v Čechách. K velvarskému, roudnickému a branickému sboru se ještě připojí SDH Plaňany a SDH Radhošť, jejichž prapory budou taktéž dekorovány na vrcholu Řípu stuhami věnovanými brněnskou firmou Alerion.

  Hasiči se touto akcí hrdě hlásí nejen ke své více než stopadesátileté tradici, ale také k dávným dějinám českého národa, které uctí položením kytice u sochy praotce Čecha v Krabčicích-Rovném. Od symbolu úsvitu našich dějin pak půjdou průvodem alejí k úpatí Řípu, kde přesně v poledne houkáním všech přítomných požárních automobilů bude setkání oficiálně zahájeno spolu s československou státní hymnou. O hudební doprovod se postará Velký dechový orchestr z Mělníka.

  Pak už se hosté mohou těšit na program, který začne ukázkami hasičských soutěží dětí a dorostu z Vědomic, Tuhaně a Raškovic. Potom nám firma Stimax představí v praktické činnosti vysokotlaký hasicí přístroj Vario Carbon 13. Díky spolupráci profesionálních a dobrovolných hasičů budeme poté svědky, jak se stříhá havarovaný vrak auta. K vidění tu také bude jak historická technika v čele s koněspřežkami z Libkovic, Černoučku a Cítova, Laurinka z roku 1926 z Libochovic, tak řada moderních požárních automobilů, včetně kontejneru nouzového přežití. Mimo jiné si návštěvníci díky roudnické firmě Meva vyzkouší, jak se dýchá pomocí přístroje. Bude tu prodejní stánek s hasičskými dárky, na kterých nebude chybět logo akce a stánky s občerstvením. Pro ta nejmenší nebude chybět skákací hrad. Děti si

  také budou moci vyzkoušet hašení malou džberovou stříkačkou. A jelikož už bude podzim a může se ochladit, tak v rámci zabezpečení občerstvení jsme rádi přijali nabídku firmy Fernet Stock s ochutnávkou jejich výrobků. Své nápoje přijede nabídnout také výrobce vitamínových produktů a doplňků stravy firma Juwital.

  Vyvrcholení prvního setkání hasičů pod Řípem bude v šestnáct hodin na vrcholu hory, kde bude hasičská fontána zabezpečená dálkovou přepravou vody podřipských sborů, která ozdobí slavnostní dekorování vybraných praporů.

  Teď už jenom čekáme, že tak, jak nám přejí místní orgány, řada firem a HZS ČR, tak nám bude přát i počasí. V každém případě to však bude stát za to. Přijďte se přesvědčit.

  Josef Pepa Nitra

 3. Vzhledem k náhlému úmrtí českého zpěváka Karla Gotta 1. října 2019 byl na den jeho pohřbu 12. října vyhlášen státní smutek. Oficiální pohřeb se bude konat se všemi státními poctami, včetně zádušní mše v chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Státní instituce vyvěsí vlajky na půl žerdi. Státní smutek ve společnosti (které české právo nijak nereguluje) nebude nijak omezovat jiné veřejné události. Tudíž všechny akce pořádané jednotlivými sbory dobrovolných hasičů v tento den, budou realizovány dle původmího plánu. 

  Předpokládáme, že mezi našimi členy je velká spousta příznivců této významné osobnosti populární hudby, proto budeme rádi, pokud na úvod vaší akce vyjádříte úctu zesnulému minutou ticha. Samozřejmě vše zůstává na uvážení jednotlivých organizátorů.

  Za celé vedení SH ČMS vyjadřujeme rodině a pozůstalým upřímnou soustrast.

  Mgr. Irena Špačková

  tisková mluvčí SH ČMS

   

 4. Lesy ČR přichystaly na 19. října největší sázení stromů, do kterého se může zapojit každý. Jedná se o největší takovou akci v historii podniku. Do sázení ve všech krajích na dvanácti místech se může zapojit každý.„Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky. Celostátní akce “Den za obnovu lesa“ se koná od 10 do 16 hodin za každého počasí. Podrobnosti a lokality naleznete na www.sazimelesynovegenerace.cz.

  Státní podnik představí na všech místech les, který už dnes sází místo uhynulých porostů. Je smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu, odolnější vůči škůdcům. Akce má široký záběr a je určena všem, kteří mají k vztah k přírodě a kterým není lhostejné, jaký les poroste příštím generacím. „Věříme, že oslovíme každého, rodiny s dětmi i ochránce přírody, studenty, turisty i sportovce. Proto jsme dali této unikátní akci podtitul Den, který nás spojí,“ dodává Vojáček. Lidé 19. října vysadí pod vedením lesníků a studentů lesnictví tisíce dřevin, uklidí vytěžené plochy a postaví oplocenky, které sazenice ochrání před zvěří. Nářadí bude k dispozici. Účastníky čekají autogramiády známých osobností, ukázky lesní techniky i práce v lese, lesní pedagogika a půjčovny kol.

  Dorazí i zástupci místních samospráv, sportovci a osobnosti kulturního a společenského života. Lesy ČR do akce zapojí všechny své tradiční partnery, Klub českých turistů, Svaz lyžařů, Junák, dobrovolné hasiče, ale i Český svaz ochránců přírody nebo Český olympijský výbor a další.

  Zdroj: www.ekolist.cz

 5. Dnes od 15:55h můžete sledovat dokument o účasti české reprezentace na Mistrovství světa v požárním sportu v ruském Saratově v termínu od 8. 9. do 16. 9.

  Česká televize - dokument o účasti české reprezentace v požárním sportu na MS v Saratově


2012 Nedaříž (Jaro)-2
2012 Soptík - Jablonec nad Jizerou-29
2012 Soptík - Košťálov-17
2012 Nedaříž (Jaro)-3
2012 Soptík - Jablonec nad Jizerou-28
2012 Soptík - Jablonec nad Jizerou-3